Skip to content

83-85 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block3258
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,526
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
40%
Improvement Value:$190,500
60%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,086+3.0%
2024$12,709+6.5%
2023$11,934+0.8%
2022$11,842+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,526DeedBook 455, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1925