Skip to content

5-13 Ascension St.(Unit C001B)Passaic, NJ 07055

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block3265
Lot45
QualifierC001B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage900
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,300
57%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,795+3.0%
2024$4,657+6.5%
2023$4,373+0.8%
2022$4,339+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft900DeedBook 3667, Page 113

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1281, Page 233

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 809, Page 190

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook F156, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1987