Skip to content

5-13 Ascension St(Unit C002H)Passaic, NJ 07055

Built 1987

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Apr 4, 2001

Property Information

Block3265
Lot45
QualifierC002H
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage572
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
52%
Improvement Value:$46,700
48%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,987+3.0%
2024$3,872+6.5%
2023$3,636+0.8%
2022$3,608+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft572DeedBook 232, Page 208

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook Q141, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1987