Skip to content

37 Barry PlacePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jan 18, 2017

Property Information

Block3267.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,713
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
28%
Improvement Value:$302,900
72%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,403+3.0%
2024$16,901+6.5%
2023$15,871+0.8%
2022$15,749+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 2457, Page 253Recorded4/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930