Skip to content

147 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block3267.01
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,115
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
34%
Improvement Value:$241,100
66%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,094+3.0%
2024$14,659+6.5%
2023$13,765+0.8%
2022$13,659+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,115DeedBook 1557, Page 285

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 1269, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1900