Skip to content

141 Ascension St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3267.01
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,741
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
51%
Improvement Value:$108,600
49%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+3.1%
2024$8,603+6.7%
2023$8,063+0.8%
2022$7,999+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930