Skip to content

284 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block3267.02
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,952
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,100
45%
Improvement Value:$146,000
55%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,721+3.0%
2024$10,405+6.7%
2023$9,755+0.8%
2022$9,678+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940