Skip to content

214 Van Houten Av.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block3267.02
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,517
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,200
39%
Improvement Value:$212,200
61%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,282+3.0%
2024$13,870+6.5%
2023$13,025+0.8%
2022$12,924+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,517DeedBook 1035, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1940