Skip to content

280 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jan 10, 2000

Property Information

Block3268.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,574
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,100
53%
Improvement Value:$115,800
47%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.0%
2024$9,926+14.2%
2023$8,689+0.8%
2022$8,622+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,574DeedBook 165, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1930