Skip to content

11 Richard St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block3268.02
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
36%
Improvement Value:$167,900
64%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,819+3.0%
2024$10,507+6.5%
2023$9,866+0.8%
2022$9,790+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 2717, Page 87

Property Sale

Sale
$254,500
DeedBook 490, Page 189

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 307, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1940