Skip to content

322 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3268.02
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,718
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
41%
Improvement Value:$128,200
59%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,009+3.0%
2024$8,749+6.5%
2023$8,216+0.8%
2022$8,152+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930