Skip to content

108 Albion StPassaic, NJ 07055

Built 1892

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block3270.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,716
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
31%
Improvement Value:$250,500
69%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,938+3.0%
2024$14,506+6.5%
2023$13,622+0.8%
2022$13,517+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,716DeedBook 4405, Page 171

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 457, Page 236

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook L166, Page 269

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook L131, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1892