Skip to content

10 Terry St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block3270.02
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
42%
Improvement Value:$114,100
58%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+3.0%
2024$7,828+6.5%
2023$7,351+0.8%
2022$7,294+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 2488, Page 78

Property Sale

Sale
$129,400

From:

To:

DeedBook 2345, Page 162Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1891, Page 238

Property Sale

Sale
$118,300
DeedBook 1745, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1900