Skip to content

18 Terry StPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 3, 2017

Property Information

Block3270.02
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,958
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
36%
Improvement Value:$156,500
64%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,011+3.0%
2024$9,722+6.5%
2023$9,129+0.8%
2022$9,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,958DeedBook 2999, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1935