Skip to content

12 Terry StPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3270.02
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
30%
Improvement Value:$203,900
70%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+3.0%
2024$11,600+6.5%
2023$10,893+0.8%
2022$10,809+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935