Skip to content

231 Randolph St.Passaic, NJ 07055

Built 2008

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 12, 2013

Property Information

Block3270
Lot14.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
17%
Improvement Value:$283,300
83%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,138+3.0%
2024$13,730+6.5%
2023$12,893+0.8%
2022$12,794+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 2331, Page 146

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2260, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2008