Skip to content

96 Richard St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$143,500
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block3271.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,824
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
32%
Improvement Value:$182,300
68%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+3.0%
2024$10,803+6.5%
2023$10,144+0.8%
2022$10,066+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,500

To:

Sq Ft1,824DeedBook 162, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1910