Skip to content

84 Richard St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block3271.01
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,516
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
44%
Improvement Value:$109,500
56%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+3.0%
2024$7,840+6.5%
2023$7,362+0.8%
2022$7,305+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 3079, Page 205

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook Q164, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1925