Skip to content

2 Hillside WayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block3271.02
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
31%
Improvement Value:$194,100
69%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598+3.0%
2024$11,263+6.5%
2023$10,577+0.8%
2022$10,495+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 3919, Page 77

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 342, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1930