Skip to content

15 Liberty StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block3272.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,398
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
29%
Improvement Value:$163,300
71%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417+3.0%
2024$9,145+6.5%
2023$8,588+0.8%
2022$8,522+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft2,398DeedBook 135, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1910