Skip to content

55 Guenther PlacePassaic, NJ 07055

Built 1954

Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block3277.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,713
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
34%
Improvement Value:$190,200
66%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,878+3.0%
2024$11,536+6.5%
2023$10,833+0.8%
2022$10,749+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954