Skip to content

180 Willett StClifton, NJ 07013

Built 1954

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block3277.01
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,523
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
33%
Improvement Value:$171,800
67%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,559+3.0%
2024$10,254+6.5%
2023$9,629+0.8%
2022$9,555+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,523DeedBook 2242, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1954