Skip to content

491 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Vacant Land

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block3277
Lot5

Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,742+3.0%
2024$2,663+6.5%
2023$2,500+0.8%
2022$2,481+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000

To:

DeedBook 142, Page 86