Skip to content

150-152 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block3278
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,856
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,600
39%
Improvement Value:$144,200
61%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+3.0%
2024$9,401+6.5%
2023$8,828+0.8%
2022$8,760+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,856DeedBook 3720, Page 101Recorded12/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925