Skip to content

129 Willet StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block3278
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,036
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
25%
Improvement Value:$269,400
75%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+3.0%
2024$14,414+6.5%
2023$13,536+0.8%
2022$13,432+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,036DeedBook 3213, Page 142

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 988, Page 131

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 737, Page 244

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook M162, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1910