Skip to content

197 Willett StreetPassaic, NJ 07055

Built 1954

Last Sale Price
$718,000
Last Sale Date
Jan 30, 2022

Property Information

Block3279.01
Lot110
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SBO2SB-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,310
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
27%
Improvement Value:$313,300
73%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,729+3.0%
2024$17,217+6.5%
2023$16,168+0.8%
2022$16,043-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$718,000

To:

Sq Ft3,310DeedBook 4233, Page 272

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook D3236, Page 185

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook S168, Page 85

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook U145, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1954