Skip to content

179 Willett StPassaic, NJ 07055

Built 1954

Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block3279.01
Lot119
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,783
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
38%
Improvement Value:$159,900
62%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,662+3.0%
2024$10,354+6.5%
2023$9,723+0.8%
2022$9,648+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954