Skip to content

171 Willett StPassaic, NJ 07055

Built 1954

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3279.01
Lot123
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,523
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
45%
Improvement Value:$121,500
55%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+3.0%
2024$8,845+6.5%
2023$8,306+0.8%
2022$8,242+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954