Skip to content

159 Willet StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block3279.01
Lot129
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,862
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
32%
Improvement Value:$211,300
68%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,781+3.0%
2024$12,412+6.5%
2023$11,656+0.8%
2022$11,566+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 2695, Page 192

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook I140, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1930