Skip to content

8 Orth AvePassaic, NJ 07055

Built 1936

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block3279.01
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,791
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
42%
Improvement Value:$125,100
58%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,844+3.0%
2024$8,589+6.5%
2023$8,065+0.8%
2022$8,003+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,791DeedBook 3431, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1936