Skip to content

12 16 Orth AvePassaic, NJ 07055

Built 1938

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block3279.01
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,779
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
45%
Improvement Value:$135,400
55%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+5.7%
2024$9,528+6.7%
2023$8,932+0.8%
2022$8,861+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938