Skip to content

10 12 Ball AvePassaic, NJ 07055

Built 1958

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block3279.01
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2U
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
25%
Improvement Value:$295,400
75%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,216+3.0%
2024$15,748+6.5%
2023$14,788+0.8%
2022$14,674+19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 3702, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1958