Skip to content

21 Ball AvePassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3279.01
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,740
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
30%
Improvement Value:$260,400
70%
Total Assessment$371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,325+3.0%
2024$14,883+6.5%
2023$13,976+0.8%
2022$13,868+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952