Skip to content

5 Ball AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 2, 2014

Property Information

Block3279.01
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,201
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
31%
Improvement Value:$222,400
69%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,288+3.0%
2024$12,905+6.5%
2023$12,118+0.8%
2022$12,025+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft2,201DeedBook 2522, Page 110

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 2137, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1950