Skip to content

30-34 Orth AvePassaic, NJ 07055

Built 1982

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block3279.01
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
37%
Improvement Value:$177,900
63%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+3.0%
2024$11,227+6.5%
2023$10,543+0.8%
2022$10,462+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 1067, Page 42

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook L-130, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1982