Skip to content

1-3 Century PlacePassaic, NJ 07055

Built 1982

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3279.01
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,321
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
32%
Improvement Value:$195,700
68%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,878+3.0%
2024$11,536+6.5%
2023$10,833+0.8%
2022$10,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982