Skip to content

435 Van Houten Ave(Unit C106)Passaic, NJ 07055

Built 2013

Last Sale Price
$202,549
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block3279
Lot1.01
QualifierC106
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage1,020
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
36%
Improvement Value:$116,600
64%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,487+3.0%
2024$7,271+6.5%
2023$6,828+0.8%
2022$6,776+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,549

To:

Sq Ft1,020DeedBook 2451, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2013