Skip to content

410 Howe Ave(Unit C009)Passaic, NJ 07055

Built 2013

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block3279
Lot1.02
QualifierC009
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE-1FAMILY
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage1,524
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
27%
Improvement Value:$172,600
73%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+3.0%
2024$9,514+6.5%
2023$8,934+0.8%
2022$8,865+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 4724, Page 214

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 3080, Page 258Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$258,032
DeedBook 2377, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2013