Skip to content

445-451 Van Houten Ave.(Unit C108A)Passaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block3279
Lot1.02
QualifierC108A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-6FAMILY
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage1,273
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
32%
Improvement Value:$138,100
68%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+3.0%
2024$8,132+6.5%
2023$7,637+0.8%
2022$7,578+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,273DeedBook 3587, Page 135

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2027, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 2007