Skip to content

445-451 Van Houten Ave.(Unit C208A)Passaic, NJ 07055

Built 2007
Church/Charitable

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block3279
Lot1.02
QualifierC208A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-6FAMILY
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage1,273
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
32%
Improvement Value:$138,100
68%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,637+0.8%
2022$7,578+1.5%
2021$7,468+2.2%
2020$7,308+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 3746, Page 278

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 2121, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2007