Skip to content

404 Howe AvePassaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block3279
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,479
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$252,200
73%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,315+3.0%
2024$13,902+6.5%
2023$13,055+0.8%
2022$12,954+1.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2851, Page 94Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 1145, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1915