Skip to content

10 Guenther PlPassaic, NJ 07055

Built 1917

Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block3279
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,918
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
31%
Improvement Value:$238,600
69%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,315+3.0%
2024$13,902+6.5%
2023$13,055+0.8%
2022$12,954+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook E131, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1917