Skip to content

26 28guenther PlPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block3279
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
34%
Improvement Value:$206,400
66%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+3.0%
2024$12,569+6.5%
2023$11,803+0.8%
2022$11,712+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook R132, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1900