Skip to content

21-23 Onyx Ct.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block3279
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,979
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$240,700
72%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,841+3.0%
2024$13,441+6.5%
2023$12,622+0.8%
2022$12,525+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,979DeedBook 4288, Page 177

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2605, Page 6Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1725, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1950