Skip to content

101 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block3279
Lot92
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
32%
Improvement Value:$186,000
68%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,330+3.0%
2024$11,003+6.5%
2023$10,332+0.8%
2022$10,253+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook I151, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1930