Skip to content

459 Howe AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 4, 2005

Property Information

Block3280.01
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,305
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
40%
Improvement Value:$130,300
60%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+3.0%
2024$8,697+6.5%
2023$8,167+0.8%
2022$8,104+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 1127, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1950