Skip to content

445 Howe AvenuePassaic City, NJ 01935

Built 1935

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block3280.01
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,554
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
45%
Improvement Value:$113,500
55%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+6.2%
2024$8,086+6.7%
2023$7,578+0.8%
2022$7,518+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 4422, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1935