Skip to content

431-433 Howe AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block3280.01
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,328
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
41%
Improvement Value:$128,500
59%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+3.0%
2024$8,653+6.5%
2023$8,125+55.3%
2022$5,231-25.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 4823, Page 68

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,328DeedBook 3692, Page 104Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook O139, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1900