Skip to content

423 Howe AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block3280.01
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
31%
Improvement Value:$192,000
69%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,483+3.0%
2024$11,151+6.5%
2023$10,472+0.8%
2022$10,391+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 166, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1925