Skip to content

411 Howe AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2024

Property Information

Block3280.01
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
28%
Improvement Value:$219,200
72%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,505+3.0%
2024$12,144+6.5%
2023$11,404+0.8%
2022$11,316+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 3147, Page 110Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2473, Page 212Recorded5/29/2014

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook N162, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1930